KÂHTA OSB OTOMATİK SAYAÇ OKUMA SİSTEMİNE (OSOS) GEÇİŞ YAPIYOR

KÂHTA OSB OTOMATİK SAYAÇ OKUMA SİSTEMİNE (OSOS) GEÇİŞ YAPIYOR

Kâhta OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan hizmetlerin bir yenisi daha gerçekleşiyor.

Gelişen teknolojik gelişmeler doğrultusunda akıllı şebekelerin önemi gün geçtikçe artıyor. Özellikle veri saklama, güncelleme alanındaki ihtiyaç akıllı şebekelere, teknolojik sistemlere gereksinimini artıyor. Bu kapsamda elektrik dağıtım lisans sahibi OSB olarak yatırımcılarımıza fayda getirmesi amacıyla OSOS’a geçişi gerçekleştiriyoruz.

Geçen Şubat ayında OSOS için alt yapı denemelere başlanmış nitekim yazılım şirketi ile 35.000 TL bedelinde otomatik sayaç okuma sistemi satın alınmıştır.

Önümüzdeki günlerde GPRS tabanlı modemlerde fabrikalardaki elektrik sayaçlarına entegre edilerek artık sistem üzerinden takibi yapılabilecek.

SİSTEME NEDEN İHTİYAÇ DUYULUYOR

Otomatik sayaç okuma sisteminin (OSOS) hizmete sunulmasındaki en önemli etkenler doğal kaynakların verimli kullanılarak aktif-reaktif tüketim değerlerinin incelenmesi, rapor edilmesi, kayı-kaçak oranlarının takibi ve sayaç faturalandırma maliyetlerinin sistematik hale getirilerek yatırımcıya güvenilir ve hızlı hizmet verilmesidir.

PROJE İLE NE HEDEFLENİYOR

Kâhta Organize Sanayi Bölgesinin yatırımcılarına sunacağı bu önemli teknolojik sistemle anlık, saatlik, günlük ve aylık tüm tüketim ve mali verilerini okuyacak ve veritabanına kaydederek rapor hazırlayabilecek. Böylece geçmişte yaptığı tüm tüketimlere inceleyerek ileriye yönelik enerji maliyetlerini analiz edebilecek.

Bunun yanı sıra büyük işletmelerde özellikle trafolu tesislerde en büyük problemin reaktif güç kompanzasyonundaki arızadan kaynaklı yatırımcılarımıza yüklü miktarlarda reaktif ceza geliyor. OSOS sistemi ile yatırımcı kendisine has kullanıcı ad ve şifre girerek reaktif durum hakkında verileri görebilecek, arıza anında SMS ile uyarı alarak erken müdahale şansı yakalayacak.

Kısaca OSOS sistemi ile:

Yatırımcının üretimde ve işletmede tükettiği enerjinin kalitesi ve miktarı konusunda takibi

Yatırımcıya reaktif tüketimlerinin takibini sunarak enerji kalitesini arttırarak reaktif cezaları ortadan kaldırmak

Enerji kaynaklarının verimli kullanılması

Kayıp-kaçak oranlarının takibi ve azaltılması

Tüketimlerin sistem üzerinden okunarak müşterilere fatura edilmesi

Sistem üzerindeki akım-gerilim arasındaki dengesizlikler, faz düşüklüğünden kaynaklı arızaların SMS veya e-mail yoluyla bildirimi

GES santrali bulunan işletmelerin üretim verilerinin ilgili kurumlara sunulması gibi birçok fonksiyonla hızlı ve güvenilir hizmeti sunacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Duyurular

Tüm Duyurular